Jak porównywać oferty finansowe

Obecnie banki oferują nam bardzo duży wybór różnych produktów finansowych. Niezależnie od tego, czy szukamy najlepszego finansowania dla firmy na start, czy chcemy ubiegać się o kredyt, warto porównywać dostępne na rynku oferty, aby znaleźć tą, jaka zagwarantuje nam najlepsze warunki. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych przedsiębiorców, którzy dopiero nabierają doświadczenia i uczą się współpracy z instytucjami finansowymi. Dzięki dokonaniu dokładnego porównania w bardzo łatwy sposób można się przekonać, czy dana oferta jest atrakcyjna i czy powinniśmy z niej skorzystać.

Zanim zaczniemy porównywać dostępne produkty finansowe, warto dokładnie ustalić jaki produkt nas interesuje (kredyt, karta, limit odnawialny itp.), jaka ma być jego wysokość, a także, na jaki okres chcemy się zadłużyć. Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych ofert, takie zawężenie ułatwi i sprecyzuje wyszukiwanie, dzięki czemu wyniki będą o wiele bardziej miarodajne.

Na co należy zwrócić uwagę?

Pierwszym i jednym z najważniejszych elementów wymagających porównania jest tabela opłat. Dzięki niej dokładnie widzimy jakie opłaty dodatkowe musimy ponieść, ile wynosi oraz jaki jest poziom RRSO. Niezależnie od tego, jaki produkt finansowy jest nam potrzebny, tabela opłat z pewnością ułatwi nam poznanie wszystkich dodatkowych kosztów.
Kolejnym elementem, na który powinnyśmy zwrócić uwagę, jest zabezpieczenie kredytu. W przypadku nowych firm, które nie mają jeszcze wypracowanej należytej zdolności kredytowej, banki bardzo często wymagają dodatkowych zabezpieczeń w postaci poręczeń (np. osobistych) hipoteki czy weksli. Krótki okres istnienia, brak historii kredytowej czy duża liczba bieżących zobowiązań to czynniki, które mogą skłonić bank do szukania dodatkowego zabezpieczenia. Pamiętajmy, że informacje o poręczeniu również powinniśmy porównywać, ponieważ wbrew pozorom jest to bardzo istotny element współpracy. Zlekceważenie zabezpieczenia może mieć dla kredytobiorcy dwa skutki: brak pozytywnej zgody na udzielenie kredytu lub znaczna utrata środków w przypadku niewywiązania się z warunków umowy. Aby uniknąć takich sytuacji, warto dokładnie dowiedzieć się, w jaki sposób bank chce zabezpieczyć swoje interesy.

Obecnie banki coraz rzadziej oferują zadłużanie się w obcej walucie. W przypadku firm, które wykazują dużą zdolność kredytową oraz osiągają znaczne przychody w walutach obcych, udzielanie kredytów w obcej walucie jest nadal możliwe. W wielu sytuacjach taki rodzaj kredytowania może być o wiele bardziej atrakcyjny niż kredyty udzielane w złotówkach, więc również powinniśmy brać go pod uwagę.

Gdzie można porównać oferty?

Obecnie sytuacja znacznie się upraszcza, ponieważ oferty produktów finansowych mogą być porównywane realnie oraz online. Oczywiście, jeśli mamy wystarczająco dużo czasu i ochoty, możemy iść osobiście do placówek wielu banków i porozmawiać z doradcami, którzy przedstawią nam ofertę. Jednak dużo łatwiejszym i przede wszystkim szybszym sposobem jest porównanie ofert online. Każdy bank i każda instytucja finansowa posiada swoją stronę www, na której również jest zamieszczona oferta. Wystarczy sprawdzić, co bank nam oferuje, aby bez wychodzenia z domu poznać dokładnie całą ofertę.
Co ciekawe, powstało również wiele portali o tematyce finansowej, dzięki krórym możemy sprawdzić w minutę ofertę kilkudziesięciu banków oraz poprosić specjalistę online, aby zebrał dla nas oferty, a następnie przedstawił nam tylko te, które oferują najlepsze warunki.

Wybór odpowiedniej oferty finansowej wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto przemyśleć wybór i dokładnie porównać, aby później nie żałować podjętej zbyt szybko decyzji.